WZRASTANIE POPRZEZ ARTEDZIAŁANIE – inspirujące spotkania w ramach Poznańskich Dni Rodziny 2020

Nasz projekt to wsparcie dzieci i ich rodziców w formie zadań arteterapeutycznych oraz spotkań online z terapeutkami z Motylarnii Ośrodka Terapii. 

Cykl 9 zajęć organizowanych przez specjalistki z Fundacji Rozwoju MOTYLARNIA to artystyczno-terapeutyczne zadania. Są one realizowane w oparciu o atrakcyjnie przedstawione scenariusze, by następnie podczas spotkań online móc pokazać, omówić i wyrazić swoje refleksje/ wrażenia dotyczące procesu tworzenia. 

Poznańskie Dni Rodziny, które odbywają się w dniach 15.05 – 1.06 2020 r. są zaproszeniem do wspólnych aktywności w gronie rodziny.

Nasza oferta ma za zadanie nie tylko pobudzić do kreatywności i ekspresji artystycznej, lecz również stanowi okazję do odreagowania napięć, wizualizowania lęków i niepokojów, czy wreszcie wzmacnia relacje i komunikację w rodzinie. 

Liczymy na to, że osoby poszukujące inspiracji w ramach Poznańskich Dni Rodziny będą otwarte na korzystanie ze sprawdzonych zadań, które w doświadczeniu pracy Motylarnii niejednokrotnie otwierały i pozwalały pomóc dzieciom w radzeniu sobie z trudnymi doświadczeniami poprzez arteterapię.

Działanie zakłada 8 scenariuszy i  9 spotkań online w odstępach minimum tygodniowych (kolejne środy godz. 17.30, pierwsze spotkanie online 27 maja br.). Spotkania online są okazją dla Rodziców, by skorzystać ze wsparcia profesjonalistek w celu podzielenia się swoimi doświadczeniami, wrażeniami czy wątpliwościami (np. jak wspierać dziecko w danej sytuacji, jak towarzyszyć dziecku w ekspresji siebie i jak wspólnie komunikować się w działaniach artystycznych), jakie pojawiły się w procesie realizacji kolejnych zadań. Każde spotkanie jest otwarte dla osób, które zgłosiły się do udziału w projekcie, jednocześnie na każde spotkanie Rodzice deklarują swoją obecność (mailowo czy w komunikatorze), by zadbać o przestrzeń w grupie do dyskusji.

Zajęcia z arteterapii mogą być ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu rodziców z dziećmi. Wspólna praca nad zadaniami jest alternatywną formą kreatywnego spędzania czasu razem w „realnym” świecie. 

Stwarza to niebywałą okazję do lepszego poznania i rozumienia swojego dziecka/dzieci. Samo tworzenie pracy jest doświadczaniem wspólnoty, odkrywania siebie i poznawania innych. 

Dzięki zabawie, przyjemnym formom pracy, możemy pomóc dzieciom odkrywać ich wewnętrzny świat przed samymi sobą i innymi. Działania artystyczne wyzwalają w uczestnikach warsztatów wiele spontaniczności i radości, poprzez to, że skupiają się na procesie twórczym. Jest to wszystko niezwykle ważne szczególnie w czasie izolacji społecznej, kiedy dzieci i młodzież nie mają możliwości, by swobodnie uczestniczyć w różnych aktywnościach ze swoimi rówieśnikami. 

Miejsce realizacji

Z perspektywy osób uczestniczących działania artystyczne realizowane są w domach (ze względu na sytuację epidemiologiczną w regionie), a spotkania z prowadzącymi online na komunikatorze (ZOOM, działający nawet w postaci linku). Stworzona została również zamknięta grupa na Facebooku (z linkami i scenariuszami oraz galerią). 

Link do zamkniętej grupy otrzymają osoby chętne na udział w zajęciach po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScGOHkhFUey6ZnykqLlfgK48pVWeby3_SW3gFpz4FcdKZ3Zvw/viewform?usp=sf_link

Zapraszamy serdecznie Państwa do wspólnej aktywności w artystycznych zadaniach podczas Poznańskich Dni Rodziny i początku wakacji.

Projekt trwa od 20 maja do 29 lipca 2020 r. i jest realizowany przez doświadczony zespół terapeutek z MOTylarni Ośrodka Terapii w Poznaniu.Projekt jest finansowany ze środków Miasta Poznania na realizacji zadań w obszarze „Działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka” – Poznańskie Dni Rodziny on-line 15.05 – 01.06.2020 r.