„POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA TWOJEGO DZIECKA” zajęcia dla rodziców z elementami metody „Circle of Security®Parenting”

DLA KOGO:  Dla rodziców, mieszkańców Poznania
START: 
8.12.2019 niedziela 15:00-20:00
ILOŚĆ GODZIN: 
5h
MIEJSCE: 
 Motylarnia Ośrodek Terapii, os. Zwycięstwa 10C/150
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
https://forms.gle/Ep2KfNjkZoiukMZp6

To bezpłatny 5-godzinny warsztat psychologiczny dla rodziców o tym jak możemy praktycznie wykorzystać współczesną wiedzę aby lepiej rozumieć siebie i skutecznie wspierać rozwój naszych dzieci.

Zajęcia dotyczyć będą tego jak rodzice mogą wspierać powstawanie bezpiecznego przywiązania u swoich dzieci.

Według aktualnych badań naukowych bezpieczne przywiązanie i wypływające z niego wysokie poczucie bezpieczeństwa powoduje że dziecko potrafi:

 • Mniej złościć się na rodziców
 • Zwracać się do rodziców po pomoc w kłopotach
 • Samodzielnie rozwiązywać problemy
 • Utrzymywać trwałe przyjaźnie
 • Rozwiązywać problemy z przyjaciółmi
 • Mieć lepsze relacje z rodzeństwem
 • Mieć wyższą samoocenę
 • Wiedzieć, że większość problemów będzie miała rozwiązanie
 • Zaufać ludziom, których kocha
 • Być życzliwym dla osób, które są wokół

Jeżeli tego pragniesz dla swojego dziecka zapraszamy na zajęcia!

Istotną częścią prezentowanego podejścia jest „Towarzyszenie” dziecku w uczuciach.

Wszyscy intuicyjnie wiemy, że przeżywanie i wyrażanie emocji oraz uczuć to coś najbardziej naturalnego u  dzieci. Często zachwyca nas to jak łatwo i spontanicznie dzieci reagują radością. Z przyjemnością obserwujemy jak małe i z pozoru zwyczajne rzeczy wywołują u dzieci zdziwienie i ciekawość godną naukowców. Z dumą chwalimy nasze dzieci za spokój z jakim potrafią na coś czekać. Czasem jednak zdarza się że zwykła błahostka, np. zgubienie ulubionego patyka, wywołuje u naszych maluchów smutek tak głęboki, że trudno go nam zrozumieć. Niejednokrotnie też nasze zwyczajne prośby lub zakazy mogą u nich wzbudzić zupełnie nie spodziewane przez nas gniew i złość. Niekiedy nawet wesołość i ekscytacja naszych dzieci mogą sięgnąć tak wysokiego pułapu, że jako rodzice i opiekunowie sami mamy wątpliwość jak reagować.

Zapraszamy państwa do wspólnych rozważań na następujące tematy:

 • Jak towarzyszyć dziecku w przeżywaniu złości, strachu, smutku?
 • Jak wyjaśnić to, że pocieszanie płaczącego malucha przynosi czasem odwrotny skutek?
 • Dlaczego jako rodzice i opiekunowie w niektórych sytuacjach sami mamy kłopot z własnymi emocjami?
 • Jak nasze własne dzieciństwo i doświadczenie bycia wychowywanym wpływa na naszą zdolność reagowania na emocje naszych dzieci tu i teraz?
 • Wjakim stopniu jako rodzic decyduję o moim sposobie wychowywania, czy to możliwe, że to jak odnoszę się do mojego dziecka zostało ukształtowane jeszcze w moim własnym dzieciństwie?
 • Jak nauczyć dziecko zdrowego radzenia sobie z emocjami i stresem?

SZCZEGÓŁY i KONTAKT:

www.motylarnia.org,
email – fundacja@motylarnia.org,
tel. – 793305007

ZAPISY:

https://forms.gle/Ep2KfNjkZoiukMZp6
Ilość miejsc ograniczona obowiązują zapisy!

FORMA ZAJĘĆ:

dyskusja, oglądanie materiałów wideo, indywidualne ćwiczenia

METODA PRACY:

W trakcie warsztatu zostaną wykorzystane elementy metody Circle of Security®Parenting, opracowanej przez grupę amerykańskich badaczy do której należą Glen Cooper, Kent Hoffman oraz  Bert Powell, założyciele  Circle of Security International.  Wyjątkowość tego podejścia polega na oparciu się głównie o materiały wideo, opracowanych przez twórców metody. Materiały są licencjonowane mogą z nich korzystać jedynie certyfikowani specjaliści.

Zajęcia polegają na obserwacji nagrań prawdziwych interakcji rodzic-dziecko i wspólnej refleksji nad  zachowaniem dziecka oraz rodziców na nagraniach.  Dzięki materiałom drukowanym uczestnicy otrzymują wiedzę pomagającą w rozumieniu i wyjaśnianiu tego co dzieje się na prezentowanych filmach ale także w ich własnej relacji z dzieckiem. Circle of Security® spełnia kryteria metody opartej na dowodach i otrzymał rekomendację Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA.

PROWADZĄCY:

Adam Stepnowski-Said – psycholog, socjoterapeuta, trener, ukończył Kurs podstawowy oraz Kurs dla zaawansowanych z zakresu psychoterapii systemowej indywidualnej, par, rodzinnej i grupowej, WTTS, uzyskał certyfikat uprawniający do prowadzenia zajęć i pracy z rodzicami metodą “Circle of Security® Parenting Training™” w Londynie. Uczestnik wielu szkoleń w obszarze wspierania dzieci i rodziców. Doświadczenie zdobywał pracując jako psycholog w Poznańskich organizacjach pozarządowych wspierających rodziców i dzieci (Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, Dziecko w Centrum, Familijny Poznań, Fundacja Zero Pięć), w Ośrodku Adopcyjnym „Pro Familia”, w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz jako psycholog szkolny. Prowadzi warsztaty dla rodziców oraz dla nauczycieli dotyczące umiejętności wychowawczych, grupy wsparcia dla ojców i grupy zabawowe dla ojców z małymi dziećmi. Jest współzałożycielem i wiceprezesem Fundacji Rozwoju Motylarnia.

Materiały źródłowe:
https://www.circleofsecurityinternational.com/resources-for-parents/